Alice Walker, Åndetemplet
Det er især Miss Lissie, som sammen med sin mand, Mr. Hal, gør “Åndetemplet” til en saga om sort og hvid, mand og kvinde, gennem de sidste 500.000 år.
Drømme, tanker, katastrofer og sagn væver sammen et historisk-mytisk billedtæppe om altings samhørighed og vanskeligheden ved at leve som sig selv og i overensstemmelse med sin samvittighed og vilje.
Alice Walker har ligesom Martin Luther King ‘en drøm‘ – en vision om et samfund, hvor alle kan udfolde sig frit uanset hudfarve, køn og politiske anskuelser.
Den amerikanske forfatter og aktivist Alice Walker (f. 1944) er født i sydstaten Georgia og har blandt andet arbejdet som medredaktør af magasinet “Ms” og af det afroamerikanske tidsskrift “Freedomways”.
I 1982 vandt hun en Pulitzer Prize og National Book Award for sin mest kendte roman “Farven lilla”. Alice Walkers bøger er blevet solgt i store oplag verden over, og hun er bredt anerkendt for sit virke i kampen for afroamerikaneres rettigheder.
Lindhardt og Ringhof 1990 – 2. udgave – oversættelse Jørgen Årup Hansen – 404 sider
*** Hardback – pænt eksemplar
50,00 kr.
1 på lager